Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори
Соғлиқни сақлаш тизимига илғор рақамли технологияларни татбиқ этиш, рақамли соғлиқни сақлаш платформасини яратиш, соҳанинг барча даражаларидаги даволаш профилактика муассасалари учун маълумотлар базаси комплексини жорий этиш, дастурий таъминот ва электрон платформани ишлаб чиқиш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси ва “KfW” банки ўртасида “Рақамли соғлиқни сақлаш ислоҳотларини қўллаб-қувватлаш” лойиҳасини (кейинги ўринларда – лойиҳа) молиялаштириш учун 5 йиллик имтиёзли давр билан 12 йил муддатга 45 миллион евро миқдорида қарз битими ҳамда 5,5 миллион евро миқдорида грант битими имзоланганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
2. Қуйидагилар:
“Рақамли соғлиқни сақлаш ислоҳотларини қўллаб-қувватлаш” лойиҳасининг техник-иқтисодий кўрсаткичлари 1-иловага мувофиқ;
“Рақамли соғлиқни сақлаш ислоҳотларини қўллаб-қувватлаш” лойиҳасини амалга ошириш доирасида “KfW” банкининг қарз маблағларини қайтариш, шу жумладан, қўшимча ҳақ ва фоизлар тўлашнинг прогноз жадвали 2-иловага мувофиқ;
“Рақамли соғлиқни сақлаш ислоҳотларини қўллаб-қувватлаш” лойиҳасини амалга ошириш бўйича “йўл харитаси” 3-иловага мувофиқ;
2023–2025 йилларда соғлиқни сақлаш тизимини рақамлаштириш бўйича чора-тадбирлар режаси 4-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
3. Белгилансинки:
а) Соғлиқни сақлаш вазирлиги:
лойиҳани ўз вақтида амалга ошириш ҳамда мувофиқлаштириш, шунингдек, “KfW” банкининг қарз ҳамда грант маблағларидан мақсадли ва самарали фойдаланиш бўйича масъул ижро этувчи орган;
лойиҳани амалга ошириш доирасида тендер комиссиясининг ишчи органи ва тузилган шартномалар бўйича контрагент ҳисобланади;
б) “KfW” банкининг қарз маблағларини қайтариш, шу жумладан, қўшимча ҳақ ва фоизлар, бошқа тўловлар билан боғлиқ харажатлар Ўзбекистон Республикасининг республика бюджети маблағлари ҳисобидан қопланади;
в) лойиҳани амалга ошириш доирасида харид қилинадиган ва олиб кириладиган товарлар (хизматлар) учун тўланиши лозим бўлган қўшилган қиймат солиғи Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан тўланади. Бунда, солиқ ва божхона имтиёзлари қўлланиши ёки бюджет маблағлари ҳисобидан тўлаб берилиши натижасида иқтисод қилинган маблағлар Ўзбекистон Республикасининг лойиҳани амалга оширишга қўшган улуши сифатида ҳисобга олинади.
4. Лойиҳани ўз вақтида ва самарали амалга ошириш учун Рақамли соғлиқни сақлаш тизимини бошқариш лойиҳа офиси ташкил этилсин ҳамда ушбу лойиҳа офиси фаолияти лойиҳанинг техник-иқтисодий асосларида белгиланган тартибда жалб қилинаётган маблағлар ҳисобидан молиялаштирилиши таъминлансин.
Бунда, Соғлиқни сақлаш вазирлиги Рақамли соғлиқни сақлаш тизимини бошқариш лойиҳа офисининг фаолиятини мувофиқлаштириб борсин.
5. Адлия вазирлиги бир ой муддатда Ўзбекистон Республикаси ҳамда “KfW” банки ўртасида имзоланган қарз ва грант битимлари бўйича юридик хулоса берсин.
6. Белгилаб қўйилсинки:
лойиҳа доирасида жорий этилаётган ахборот тизимларидан фойдаланиш бўйича лицензиялар учун тўловлар уларни жорий этиш харажатлари таркибига киритилади ҳамда мазкур лицензиялар ахборот тизими амалиётга тўлиқ жорий этилгандан сўнг камида 5 йил мобайнида амал қилади;
лойиҳани амалга ошириш жараёнида иқтисод қилинган маблағлар устувор равишда бирламчи тиббий-санитария ёрдами муассасалари фаолиятини рақамлаштириш ҳамда компьютер техникаси воситаларини харид қилишга йўналтирилади;
лойиҳа доирасида ишлаб чиқиладиган ахборот тизимларини амалиётга татбиқ этиш учун қабул қилиб олиш Рақамли технологиялар вазирлиги билан келишилган ҳолда амалга оширилади;
давлат тиббиёт ташкилотлари учун зарур ахборот дастурлари ва тизимларини ишлаб чиқиш, ўрнатиш ҳамда техник жиҳатдан қўллаб-қувватлаш билан боғлиқ харажатлар Давлат бюджетидан Соғлиқни сақлаш вазирлигига ажратилган маблағлар ҳисобидан қоплаб берилади.
7. Соғлиқни сақлаш тизимини рақамлаштиришга қаратилган чора-тадбирларни амалга ошириш бўйича ишчи гуруҳи 5-иловага мувофиқ таркибда тузилсин.
Ишчи гуруҳи (А. Иноятов)га қуйидаги вазифалар юклатилсин:
соғлиқни сақлаш тизими ва ташкилотларидаги жараёнларни рақамлаштириш, шунингдек, уларнинг бошқа давлат органлари ахборот тизимлари билан интеграциясини таъминлаш;
2023–2025 йилларда соғлиқни сақлаш тизимини рақамлаштириш ҳамда лойиҳани амалга ошириш бўйича “йўл хариталари”да белгиланган топшириқларнинг ўз вақтида ва сифатли бажарилишини ташкил этиш;
лойиҳанинг асосий техник-иқтисодий кўрсаткичларида белгиланган мақсадларга эришилишини назорат қилиш;
мазкур қарорда белгиланган топшириқларнинг самарали ва ўз вақтида ижро этилишини таъминлаш ҳамда амалга оширилаётган ишлар натижаси бўйича Вазирлар Маҳкамасига ҳар чоракда маълумот киритиб бориш.
8. Рақамли технологиялар вазирлиги лойиҳа доирасида жорий этиладиган ахборот тизимлари натижадорлигининг баҳолаб борилишини ҳамда бизнес жараёнларини амалга оширишнинг замонавий усуллари жорий этилишини таъминласин.
9. Ҳисоб палатаси лойиҳа доирасида жалб этиладиган ҳамда ажратиладиган маблағлардан самарали фойдаланилиши, шунингдек, лойиҳанинг техник-иқтисодий асосларида кўзда тутилган кўрсаткичларга эришилиши юзасидан доимий назорат ўрнатсин.
10. Мазкур қарор ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб соғлиқни сақлаш вазири А.Ш. Иноятов ва рақамли технологиялар вазири Ш.Х. Шерматов белгилансин.
Қарор ижросини назорат қилиш ва ижро учун масъул ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштириш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н. Арипов зиммасига юклансин.

Постановление Президента Республики Узбекистан
В целях применения передовых цифровых технологий в системе здравоохранения, создания платформы цифрового здравоохранения, внедрения комплекса баз данных для лечебно-профилактических учреждений всех уровней сферы, а также разработки программного обеспечения и электронной платформы:
1. Принять к сведению, что между Республикой Узбекистан и банком «KfW» для финансирования проекта «Поддержка реформ по цифровизации здравоохранения» (далее – Проект) подписаны заемное соглашение в размере 45 миллионов евро на срок 12 лет, включая пятилетний льготный период, а также грантовое соглашение в размере 5,5 миллиона евро.
2. Утвердить:
Технико-экономические показатели проекта «Поддержка реформ по цифровизации здравоохранения» согласно приложению № 1;
Прогнозный график возврата заемных средств банка «KfW», включая выплату доплаты и процентов, в рамках реализации проекта «Поддержка реформ по цифровизации здравоохранения» согласно приложению № 2;
«Дорожную карту» по реализации проекта «Поддержка реформ по цифровизации здравоохранения» согласно приложению № 3;
План мер по цифровизации системы здравоохранения в 2023–2025 годах согласно приложению № 4.
3. Установить, что:
а) Министерство здравоохранения является:
исполнительным органом, ответственным за своевременную реализацию и координацию Проекта, а также целевое и эффективное использование заемных и грантовых средств банка «KfW»;
рабочим органом тендерной комиссии и контрагентом по заключенным договорам в рамках реализации Проекта;
б) возврат заемных средств банка «KfW», включая расходы, связанные с доплатой и процентами, иными выплатами, покрывается за счет средств республиканского бюджета Республики Узбекистан;
в) налог на добавленную стоимость, подлежащий оплате за товары (услуги), приобретаемые и ввозимые в рамках реализации Проекта, оплачивается за счет средств Государственного бюджета. При этом средства, сэкономленные в результате применения налоговых и таможенных льгот либо оплаты за счет бюджетных средств, учитываются в качестве вклада, внесенного Республикой Узбекистан в реализацию Проекта.
4. В целях своевременной и эффективной реализации Проекта образовать Проектный офис управления системой цифрового здравоохранения и обеспечить финансирование его деятельности за счет средств, привлекаемых в порядке, установленном в технико-экономическом обосновании Проекта.
При этом Министерству здравоохранения осуществлять координацию деятельности Проектного офиса управления системой цифрового здравоохранения.
5. Министерству юстиции в месячный срок выдать юридическое заключение по заемному и грантовому соглашениям, подписанным между Республикой Узбекистан и банком «KfW».
6. Определить, что:
плата за лицензии на пользование информационными системами, внедряемыми в рамках Проекта, включается в состав расходов по их внедрению, и эти лицензии действуют в течение не менее 5 лет после полного внедрения на практике информационных систем;
средства, сэкономленные в процессе реализации Проекта, направляются в приоритетном порядке на цифровизацию деятельности и закупку средств компьютерной техники для учреждений первичной медико-санитарной помощи;
приемка для применения на практике информационных систем, разрабатываемых в рамках Проекта, производится по согласованию с Министерством цифровых технологий;
расходы, связанные с разработкой, установкой и технической поддержкой информационных программ и систем, необходимых для государственных медицинских организаций, покрываются за счет средств, выделенных Министерству здравоохранения из Государственного бюджета.
7. Создать Рабочую группу по реализации мер, направленных на цифровизацию системы здравоохранения, в составе согласно приложению № 5.
Возложить на Рабочую группу (Иноятов А.) следующие задачи:
цифровизацию процессов в системе и организациях здравоохранения, а также обеспечение их интеграции с информационными системами других государственных органов;
организацию своевременного и качественного исполнения поручений, определенных в «дорожных картах» по цифровизации системы здравоохранения и реализации Проекта в 2023–2025 годах;
осуществление контроля за достижением целей, определенных
в основных технико-экономических показателях Проекта;
обеспечение эффективного и своевременного исполнения поручений, определенных в настоящем постановлении, а также ежеквартальное внесение в Кабинет Министров информации о результатах проводимых работ.
8. Министерству цифровых технологий обеспечить разработку современных решений оценки результативности информационных систем, внедряемых в рамках Проекта, а также осуществления бизнес-процессов.
9. Счетной палате установить постоянный контроль за эффективным использованием средств, привлекаемых и выделяемых в рамках Проекта, а также достижением показателей, предусмотренных в технико-экономическом обосновании Проекта.
10. Возложить на министра здравоохранения Иноятова А.Ш. и министра цифровых технологий Шерматова Ш.Х. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Контроль за исполнением настоящего постановления и осуществление координации деятельности организаций, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.